Kolik Vás bude topení tepelným čerpadlem stát a proč je topení TČ výhodné?
Motto: „Pokud by vývoj energií rostl v budoucnu podobným tempem jako dosud, bude úspora energií jednoznačně nejlepší možnou investicí pro každého z nás“Porovnání nákladů na vytápění podle druhu paliv pro:
Tepelná ztráta objektu: 13,5kW
Teplota prostoru: 21°C
Průměrná teplota topného období v ČR: 4,3°C
Délka topného období: 225 dní
Platnost cen energií: 1.1.2012
Zdroj výpočtu: vytapeni.tzb-info.cz
Jednoduše řečeno: při stávajícím topení elektrickou energií (přímotopy, akumulační kamna, elektrokotel, atd..) a přechodem na TČ Vás otop bude stát přibližně 1/3 ceny , a při stávajícím topení plynem a přechodem na topení TČ Vás otop bude stát přibližně 1/2 stávající ceny za otop. Navíc se podstatně zlevní veškerá další spotřeba elektrické energie v domácnosti. Proč je to tak?
Důležitým faktorem pro určení ceny za topení TČ je koeficient zisku tepla tepelným čerpadlem, tedy COP. Toto bezrozměrné číslo nám udává poměr mezi spotřebou elektrické energie a ziskem tepelné energie. U přímotopného elektrického topení je COP 1, tedy za 1KWh elektrické energie získáme 1KWh tepelné energie. U tepelného čerpadla je COP vždy větší než 1. Budeme-li uvažovat TČ Vzduch -Voda a průměrnou teplotu pro topné období 4°C (přesněji 3,6°C, což je statistický průměr teplot topné sezóny), tak COP nebude nižší než 3. Při COP 3 tedy z 1kWh elektrické energie získáme 3kWh tepla.
Dalším velice důležitým faktorem pro cenu topení TČ je cena za kWh elektrické energie. Pokud uvažujeme ceny z roku 2009, a to standardní přímotopnou sazbu D45 je cena 1kWh elektrické energie při nízké sazbě 2,337 Kč. Za 1kWh tepla tedy zaplatíme 2,337/3 = 0,779 Kč. Srovnáme-li topení dnes nejpoužívanějším zdrojem tepla - plynem, tak : za 1m3 zemního plynu zaplatíme v průměru 14 Kč a získáme z něj 10,5 kWh tepelné energie. Za 1kWh zaplatíme tedy 1,3 Kč. Zde je patrná jednoznačná výhodnost topení TČ při kterém se skloubí komfortnost a jednoduchost topení elektrikou a výhodná cena topení pevnými palivy, anebo plynem.
To, že se při topení TČ platíme za topení mnohem méně je jen jeden z aspektů, neboť při sazbě D45 nebo D55 se prodlužuje doba nízkého tarifu na 20 resp. 22 hodin, to znamená, že veškerá další spotřeba elektrické energie se díky dlouhé době nízkého tarifu a nižší cenovou sazbou zlevní.
Vše výše uvedené platí pro ceny energií v roce 2009. Při současném vývoji cen energii s meziročním nárůstem 7% se v budoucnosti situace jednoznačně nakloní na stranu topení tepelnými čerpadly. Pro ilustraci je vidět historie vývoje cen tepla a prognóza dalšího vývoje do roku 2021.
Jaký bude tedy vlastně další vývoj cen elektřiny?
Pradoxně v letošním roce došlo k poklesu ceny elektřiny. Tato anomálie se obecně přičítá ekonomickou krizí. Ale jak to však bude s vývojem ceny v budoucnosti? Lze počítat s tím, že elektřina bude nyní zlevňovat každý rok, nebo začne opět růst? Odpověď na tuto otázku není jednoduchá. Záviset to bude především na tom, jak rychle se světová (a především evropská) ekonomika navrátí zpět ke stabilnímu růstu. Dokud budou ekonomiky klesat či stagnovat, bude klesat či stagnovat i cena elektrické energie. Z dlouhodobého pohledu je však zřejmé, že cena elektřiny opět poroste. Otázkou je jen kdy. Může to být již v dalším roce? Vzhledem k tomu, že se ekonomika pomalu ale jistě začíná z recese dostávat, předpokládají mnozí odborníci na energetiku, že by tomu tak mohlo být. Ceny komodit, ze kterých se elektřina vyrábí a které tak její cenu přímo ovlivňují (ropa, plyn, uhlí) rostou již dnes. Na druhou stranu oživení ekonomiky bude, zdá se, velmi pomalé, tudíž žádný závratný růst ceny elektřiny čekat nelze. Cena silové elektřiny tak v příštím roce pravděpodobně bude zpočátku stagnovat a postupně začne opět mírně růst.
Na níže uvedených grafem můžete vidět, jaký je vývoj energií v České republice za posledním 10 let. U elektrické energie je to od roku 2000 průměrné zvýšení cen o cca 8 % a u zemního plynu „ šplhá „ průměrné zdražování k 11 % ročně.
Tyto zdražení jsou nejvíce markantní za poslední 4 roky, kdy u el.energie je to celých 31% a u plynu dokonce 53% !!!